Date Generale

Situată la doar cāţiva kilometri de oraşul Iaşi, localitatea Bārnova este aşezată īntr-un spaţiu geografic şi natural deosebit de frumos.

Comuna Bārnova este situată la limita sudică a teritoriului administrativ al municipiului Iaşi, fiind legată de acesta printr-un drum modernizat. Īn afara municipiului Iaşi, comuna se īnvecinează la est cu comunele Tomeşti şi Schitu Duca, la sud cu Dobrovăţ şi la vest cu Ciurea. Īn componenţa acestei comune intră satele: Bārnova, Cercu, Păun, Pietrărie, Todirel şi Vişani. Legătura īntre aceste comune şi municipiul Iaşi ca şi legăturile dintre ele se realizează pe drumul naţional 24 din care se ramifică drumul comunal 30 (spre Vişani, Cercu, Bārnova), drumul judeţean 247 (spre Bārnova) şi drumul judeţean 248D (spre Pietrărie şi Păun).

Comuna Bārnova īntruneşte un complex de funcţii social-economice īn cadrul teritoriului administrativ al judeţului cāt şi īn cadrul zonei preorăşeneşti. Astfel deţine funcţia agricolă, aprovizionānd cu produse agricole pieţele oraşului, funcţia de cazare şi posibilităţi de a satisface şi funcţia turistică. Īn perspectivă se prevăd posibilităţi de dezvoltare a acestor funcţii, şi īn special cea de cazare, ca urmare a īmbunătăţirii infrastructurii (echipării terenului) şi cea turistică prin punerea īn valoare a monumentelor istorice, a arhitecturii şi peisajului natural existent.

Denumirea de Bārnova este după numele curat moldovenesc al domnitorului Miron Barnovschi: se pare că pe tatăl lui Miron, Dumitru Barnovschi, īl chema Bărnov, dar studiind, se crede, īn Polonia, a fost influenţat şi la numele său şi-a adăugat terminaţia poloneză "schi", rezultānd Barnovschi. Miron Barnovschi a devenit domn al Moldovei īn jurul datei de 20 ianuarie 1626 şi a fost mazilit de turci īn prima parte a lunii iulie a anului 1629. La 2 iulie 1633, prin īnşelătorie, a fost atras la Istanbul, unde i s-a tăiat capul. Īn testamentul său aminteşte de Mănăstirea Bārnova, ctitoria sa.

Parohia Bārnova are īn componenţa ei satele Bārnova (centrul comunei) şi Pietrărie. Slujbele şi serviciile religioase se oficiază īn biserica "Sf. Ioan Botezătorul", proprietate a Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, parohia īncepānd deja demersurile legate de construirea unei biserici parohiale.