"Lumina Credinţei", nr. 1, decembrie 2001

Parcă ningea cu Îngeri

În acel amurg de sfârşit de noiembrie, bunicul s-a adresat celor doi nepoţi care se zbenguiau în jurul lui: "Cred că are să vremuiască". "Da' ce înseamnă asta, bunele?" a întrebat nepotul. "Înseamnă că are să se schimbe vremea" a răspuns bunicul. "Cum adică are să se schimbe vremea, bunele?" a întrebat nepoata. "Eu cred că are să ningă" a precizat bunicul. "Da� de unde ştii mata', bunele, că are să ningă?" a întrebat din nou nepotul. "Vai, ce bine ar fi!" a exclamat nepoata. "Da' voi nu vedeţi cum umblă cioroii pe deasupra satului? Da' purcelul nu l-aţi văzut cum tot adună paie şi-şi face bârlog? Sau oiţele, ia uitaţi-vă cum s-au culcat sub şopron una lângă alta. Toate acestea sunt semne care spun că la noapte are să vremuiască" a lămurit bunicul.

A doua zi, dis-de-dimineaţă, nepoţii au dat fuga la geam. Dintr-o dată, casa s-a umplut de strigăte de bucurie: "A nins! A nins!". Şi mai ningea încă. Ningea des şi liniştit, cu fulgi mari şi stelaţi. Parcă ningea cu Îngeri peste Bârnova. Pretutindenea îmbrăcase rochie albă, de mireasă. Totul - case, drumuri, livezi, pădure - era imaculat. Zăpada, ajunsă deja până la genunchi, sporea în înălţime. Bucuria copiilor!

Au prins să bată clopotele, cele de la biserica parohială şi cele de la Mănăstire. Dangăte prelungi se întâlneau şi se armonizau într-o muzică divină. Credincioşii umpluseră deja cele două locaşuri şi ascultau cu smerenie sfintele slujbe. Era zi de sărbătoare. În curând, vor veni şi marile sărbători ale sfârşitului de an: Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos şi Sfântul Vasile, cel aducător de Nou An. Poate că tocmai întru primirea acestora cu cinste şi curăţenie s-a îmbrăcat natura Bârnovei în hlamidă albă. Şi tot pentru întâmpinarea lor după bunele obiceiuri au şi început a se pregăti oamenii. Mai ales copiii cei nerăbdători să meargă cu colindul, pentru a vesti Naşterea Pruncului Sfânt şi cu pluguşorul, pentru a depăna povestea facerii pâinii albe.

La mulţi ani oameni ai Bârnovei !!!

Vasile Filip, scriitor