Perspective

S-a hotărât construirea unei capele şi a unui praznicar în cimitirul parohial.

Se doreşte continuarea lucrărilor începute la biserica "Sfântul Ioan Botezătorul" - Inculeţ: împrejmuiri, drum de acces etc.

Se va continua editarea revistei parohiale "Lumina Credinţei".

Se vor organiza în continuare întâlniri, tabere, concursuri sportive cu tineri şi copii din diferite parohii.

Vom continua să organizăm de acum tradiţionalele spectacole: de Crăciun, de Paşti etc.

Toate acestea necesită foarte mulţi bani: multe miliarde de lei, bani pe care parohia noastră, mică şi săracă, nu îi are.

În marea lor majoritate credincioşii noştri (aproximativ 200 de familii) trăiesc de pe urma muncii câmpului sau din pensii cooperatiste de doar câteva sute de mii de lei.

Această stare de fapt face ca parohia noastră să nu poată susţine singură numeroasele cheltuieli necesare desfăşurării tuturor proiectelor propuse.

De aceea, adresăm pe această cale rugămintea tuturor oamenilor de bine de a ne ajuta, fie cu bani, fie cu materiale, fie în alt mod.

În speranţa că prezentul apel pentru sprijinirea proiectului propus de noi va găsi ecou în sufletele dumneavoastră, vă rugăm să ne îngăduiţi să vă facem cunoscut numărul de cont al parohiei noastre: 251101030875 deschis la C.E.C. Iaşi.

Fie ca Bunul Dumnezeu să binecuvinteze şi să răsplătească ajutorul şi dragostea tuturor şi a fiecăruia în parte!