Activitati 2003

Datorită faptului că biserica parohială este departe de cimitir iar slujbele de înmormântare se oficiază în mănăstirea aflată în apropiere, perturbând astfel programul acesteia, s-a hotărât construirea unei capele în cimitirul parohial. Aceasta va fi multifuncţională, aici urmând a fi săvârşite, la cererea credincioşilor, şi slujbele şi mesele de pomenire pentru cei adormiţi. În acest sens, noua clădire va cuprinde următoarele încăperi: sala mare, altarul, bucătăria dotată cu toate cele necesare pregătirii unei mese de pomenire (aragaz, mobilier specific, veselă etc.), beci.

S-a ajuns până la stadiul de construire a acoperişului.

Mai mult, şi cimitirul urmează a fi reorganizat. Astfel, vom tăia copacii (bătrâni şi în multe cazuri uscaţi), de-a lungul aleii (pe care o vom pietrui/asfalta) urmând a planta brazi.

Am continuat lucrările începute la biserica “Sfântul Ioan Botezătorul” - Inculeţ: renovări, împrejmuiri, drum de acces etc.

În Postul Paştelor credincioşi ai Parohiei noastre au organizat 7 mese pentru aproximativ 50 copii (la fiecare masă).

S-a continuat desfăşurarea Proiectului pentru prevenirea şi recuperarea copiilor cu eşec şcolar din clasele I-IV.

A continuat şi desfăşurarea Proiectului Ciocârlia: un cerc de muzică unde 20 de copii şi tineri învăţă să cânte la chitară. Intenţionăm să implicăm acest grup în numeroase spectacole şi concursuri. Avem în vedere şi editarea unui CD cu piese interpretate de copiii respectivi.

Corul de copii şi tineri şi-a lărgit mult repertoriul, învăţând cântările Sfintei Liturghii şi o parte din cântările Utreniei şi ale Vecerniei. Mai mult, interpretează şi numeroase cântece pentru copii.

Am construit un teren sportiv cu toate dotările necesare pe care se pot desfăşura numeroase întreceri (fotbal, handbal, badminton, baschet, volei, atletism etc.).

Incepând, sperăm noi, cu momentul Hramului (“Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul” – 29 August) vom transmite în direct pe Internet, la diferite momente mai aparte, slujbele religioase oficiate în biserica noastră parohială.

Am oferit numeroase ajutoare în haine şi alimente familiilor nevoiaşe.